Arafat’ta bulunup da affedilmediğini düşünmek günah mı?

Soru Detayı

- Bu hadis sahih mi?
“Arefe Günü Arafat’ta bulunup da günahlarının affedilmediğini düşünmek haramdır.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili hadisin meali şöyledir:

“Günahça insanların en büyüğü, Arafat dağında vakfeye durduğu halde, Allah Teala’nın kendisini affetmediği zannına kapılan kişidir.” (bk. Deylemi, 1/441, no: 1456; Gazali, İhya, 1/240)

Iraki, bu rivayetin zayıf olduğunu belirtmiş, Sübki de bu rivayetin senedini bulamadığını söylemiştir. (bk. Muhammed Haddad, Tahricü İhya, 1/709)

Eğer rivayet sahih ise, Arafat’ta vakfeye duran hacıların küçük günahlarının affedileceği şeklinde yorumlanabilir.