2 bayan 1 erkek aynı ortamda çalışabilir mi?

Soru Detayı

- Karım ve ben birlikte hukuk fakültesinden mezun olduk. Avukatlık stajı aşamasındayız ve eşim de staj yapmak istiyor. Daha evliliğe başlamadan önce çalışma konusunu konuştuk ve ona "İslami ölçülerde bir ofis bulursak çalışırsın, ben rıza gösteririm onun dışında İslam’a uygun olmayan bir ofiste çalışmana rızam yok" dedim.
- Şimdi ise bir ofis var patron avukat erkek fakat çalışan stajyerlerden biri erkek biri de bayan eşim bu ofiste çalışmaya başlarsa 2 bayan stajyer 1 erkek stajyer ve patron olan 1 erkek avukat birlikte çalışılacak.
- Ben ise bunun doğru olmadığını ve İslam’a uygun olmadığını söylüyorum. O ise 2 bayan 1 erkek aynı ortamda haram olmadığını iddia ediyor.
- Sizce bahsettiğim gibi bir ortamda çalışması uygun mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu durumda haram olan “halvet” gerçekleşmez. Geriye tesettür kalır, ona riayet ederek çalışabilir.

İhtilatın gerçekleşmemesi için de erkeklerle, ancak gerektiği kadar konuşur ve ciddiyetini bozmaz.

Müslüman bir kadının veya erkeğin İslami hükümlerine uygun olarak çalışması günah olmaz.

Eşiniz, Müslüman bir hanımefendi rol modeline uygun olacaksa, buna aykırı bir durum olmayacaksa ve yapmayacaksa, böyle bir durum olduğunda ortamı ve gerekirse çalışmayı terk edecekse çalışabilir, bunlara uymayacaksa veya emin değilse çalışmaz.