"Açıktan günah işleyenlerin (fasık-ı mütecahir / facirlerin) günahlarını anlatmaktan niçin çekiniyorsunuz?.." hadisi ile kimler kastedilmiştir?

Soru Detayı
"Açıktan günah işleyenleri anlatmaktan niçin çekiniyorsunuz? İnsanlar onları ne zaman tanıyacak? Onların kötü eylemlerini anlatın ki, insanlar onlardan sakınsınlar, zarar görmekten korunsunlar." hadisinde Rasulallah (asm) ne demek istemiştir? Böyle yapmak gıybete girmez mi?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Fasık-ı mütecahir dediğimiz, günahları aşikar ve açıktan işleyen insanların gıybeti caizdir. Ta her insan bu gibi insanların ne mal olduğunu bilsin.

İşte bu rivayette kastedilen kimseler günahı açıktan işleyip günahını her yerde anlatan insanlardır. Yoksa her günah işleyenin ve özellikle günahına tövbe etmiş kimselerin günahını açıklamak caiz değildir.