Adak kurbanı niyetlenip kesmeden ölen kimsenin çoçukları bu kurbanı kesmesi lazım mıdır?

Soru Detayı
Adak kurbanı niyetlenip kesmeden ölen kimsenin çoçukları bu kurbanı kesmesi lazım mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zekât, keffâret, adak gibi Allahuteâlâ`nın emri ile sabit olan borçlar Hanefîlere göre ölüm hâlinde dünya hukuku bakımından düşer. Çünkü bunlar niyetle veya birisine vekâlet vererek yerine getireceği borçlardır. Halbuki ölen kimse niyet edecek ve vekâlet verecek durumda değildir. Ancak bunlar, miras bırakanın vasiyet etmesi hâlinde terikenin üçte birinden ödenir.

Çoğunluk Islâm hukukçularına göre ise, bu çeşit zekât, keffâret ve adak gibi borçların terikeden ödenmesi gerekir. Çünkü bunlar ölenin borçları olup, niyete bağlı değildir ve nimetin külfeti kabilindendir.