Adaleti çiğneyen devlet adamlarını,.. sözü hadis midir?

Soru Detayı

- Adaleti çiğneyen devlet adamlarını cezalandırmayan milletler çökmek zorundadır, sözü Peygamber Efendimize (asm) mi ait?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hadis kaynaklarında bu anlamda bir söz bulamadık.

Bilindiği üzere, Peygamber Efendimiz (asm)'in adaletle ilgili hadisleri vardır. Ancak, hadis kaynaklarında soruda geçen şekilde bir ifadesine rastlayamadık. Bu nedenle ilgili sözün Peygamber Efendimiz (asm)'e ait olduğu bulunmadığı sürece, onun sözüymüş gibi aktarmak uygun olmaz.

Bu tür konularda, Peygamberimiz (asm)'in şu uyarısını her zaman aklımızda tutmamız gerekir:

“Kim benim üzerime yalan uydurursa, cehennemdeki yerini hazırlasın.” (Buhari, İlim, 38; Müslim, Zühd, 72; Ebû Davûd, İlim, 4; Tirmizi, Fiten, 70; Müsned, 1/70)

Bu vesileyle şunu özellikle hatırlatmak isteriz:

Hadis olarak aktarılan, ancak kaynağı verilmeyen sözleri, mutlaka araştıralım veya işin uzmanlarına soralım. Hadis olup olmadığı, hadis ise sahihlik derecesinin ne olduğu belli olduktan sonra, bu bilgileri ilgili sözün altına ekleyerek aktaralım.

Yoksa, altında hadis-i şerif veya Hz. Muhammed (asm) yazan her sözü aktarmak doğru olmaz. Bunun manevi sorumluluğu vardır.