Âdet gören kadın ihrama girebilir mi, ikramlıyken güneş kremi kullanılabilir mi?

Soru Detayı

- Yakında umreye gideceğim inşallah. Hayız olacağım gitmeden ve oraya gittiğimde de hayızım devam edecek. Hayızlı bir şekilde ihrama girilebiliyor. İhrama girmem mi benim için daha iyi, yoksa girmemem mi?

- Bir de ihramlıyken göze sürme sürülebilir mi ve güneşten korunmak için güneş kremi sürülebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İhrama girmek daha iyidir. Nitekim, Ebu Bekir’in hanımı Esma binti Umeys Veda haccında ihrama girmeden önce çocuk doğurmuş ve konuyu Hz. Peygambere iletmişti. Peygamberimiz: “boy abdestini almasını, kan akan yerin üzerini bir elbiseyle (örneğin bir kumaş parçası ile) sıkıca bağlamasını ve ihrama niyet etmesini" tavsiye etmiştir. [bk. Müslim, Hac, 147(1218); Ebu Davud, Menasik, 23; Nesai, Menasik, 58]

- Hayız gören Hz. Aişe’ye de pPeygamberimiz benzer tavsiyelerde bulunmuştur. (bk. Müslim, Hac, 136(1213)

Alimlerin cumhuru bu görüştedir. (el-Fıkhu’l-İslamî, 3/162)

- İhrama girmiş kimsenin gözlerine sürme çekmesi prensip olarak caizdir. Ancak “İsmid” denilen sürme taşıyla bu işi yapmak mekruhtur. (Zuhayli, el-Fıkhu’l-İslamî, 3/254)

- Gerçekten yüzün yanma tehlikesi varsa ve herhangi bir kokuyu içermiyorsa, güneş için krem sürmekte bir sakınca yoktur.