Adn cennetlerinde beş bin kapısı bulunan... anlamındaki hadis sahih midir?

Soru Detayı

“Adn cennetlerinde beş bin kapısı bulunan ve her kapısında yirmi beş bin hurinin bulunduğunu...” bildiren hadis (İbni Ebi Şeybe, 7/39) sahih midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili kaynaktaki bilgiler -o rivayete göre- Hz. Ömer tarafından dillendirilmiştir. (İbn Ebi Şeybe, el-Musannaf, Riyad, 1409, 7/39)

- Bu rivayete göre Hz. Ömer, söz konusu Adn cennetlerinin, peygamberler ve şehitlere verileceğini bildirmiştir. İlgili ifadesi şöyledir:

"Bu cennete bir peygamberden başkası giremez." Sonra Hz. Peygamberin kabrine işaret ederek: “Ne mutlu bu kabrin sahibine.” dedi ve devam etti: “Bir de (bu cennete giden) Sıddıktır; Ne mutlu Ebu Bekir’e”. Bir de oraya bir şehit girer; Ömer kim şehitlik kim!”

- Bu spesifik ifadeler, rivayetin doğru olmadığını gösterir.

- Kaldı ki, bu rivayette yer alan ilgili tahsis ifadeleri,

“Allah, mümin erkeklere ve mümin kadınlara, içlerinde ebediyen kalmak üzere, altlarından ırmaklar akan cennetler ile Adn cennetlerinde hoş meskenler vaad etmiştir. Allah'ın rızası ise hepsinden büyük bir ödüldür. En büyük bahtiyarlık da işte budur.” (Tevbe, 9/72)

mealindeki ayetin açık ifadelerine aykırıdır.