Ağızda kalan kırıntıyı bilerek yutmak kaza mı kefaret mi gerektirir?

Soru Detayı

"Sahurdan dişleri arasında kalmış nohut tanesinden büyük olursa, orucu bozar."
- Bu durum bilerek isteyerek yutmak için mi geçerli bilmeden istemeden yutmak için mi geçerli?
- Bilerek yutan kişi kaza mı tutar yoksa kefaret mi gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diş arasında kalan ve nohut tanesinden küçük olan kırıntıyı yutmak, orucu bozmaz. Ancak dişlerin arasında kalan kırıntı, nohut tanesi kadar ise bu durumda -boğazdan aşağı inmesi durumunda- oruç bozulur. Bu şekilde bozulan oruç için kaza gerekir, kefaret gerekmez.

Buna göre, oruçluyken ağızda kalan nohut büyüklüğündeki kırıntıyı bilerek yutmakla da kaza gerekir, kefaret gerekmez.