Ahir zamanda yapılan ibadetlerin kıymeti nasıldır?

Soru Detayı
Günahın ve günaha giden yolların çok olduğu bir yerde yapılan ibadet ile günah ve yolların az olduğu bir yerde yapılan aynı ibadet sevap bakımından da aynı sayılırlar mı?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbadetlerin neticesi insanın ihlasına ve Allah'ın rızasına uygun olup olmadığına göre değerlendirilir. Bu bakımdan buna bu kadar sevap buna da bu kadar sevap diye bir ölçek düşünülemez.

İbadetlerin ağır şartlar altında yapılıyor olması mücadelenin de fazla olduğunu gösterir. Rahat ortamlarda yapılan ibadet ise fazla mücadeleyi gerektirmeyebilir. Kışın bir saat nöbet baharda tutulan bir saat nöbetle aynı değerde olmaz. Savaş esnasında tutulan nöbetle barış zamanında tutulan nöbet de bir değildir. Ahir zamanda da, günahların etrafı sardığı, günaha çağıranların fazla hayra çağıranların az olduğu dönemde, bir farzın edası diğer zamanlardakine göre daha fazla mücaleyi gerektirdiğinden, kıymeti bir iken yüz olabilir...