Hata mesajı

  • Notice: include() (/home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/sites/all/modules/CUSTOM/sayfalar/theme/cok_merak_edilenler_sayfasi.tpl.php dosyasının 31 satırı) içinde Undefined index: und.
  • Notice: include() (/home/yenisis/domains/sorularlaislamiyet.com/public_html/sites/all/modules/CUSTOM/sayfalar/theme/cok_merak_edilenler_sayfasi.tpl.php dosyasının 66 satırı) içinde Undefined index: und.

Aile ve Sosyal Hayat konusunda en çok merak edilenler

1 Eşimin bana, benim paramla aldığı hediyeyi nasıl anlamak gerekir?

Eğer eşinize harçlık veya evin ihtiyaçları için para vermişseniz, o para verildikten sonra eşinizindir. Yani eşiniz kendisine ait para ile size kazak almış olacak. Bu da son derece güzel ve takdir edilmesi gereken bir davranış. Yanlış düşünüyorsunuz. İçinizden gelen o ses, nefsinize ait bir vesvese.

Diyelim ki sizin bir çocuğunuz var. Çocuğa 5 lira harçlık verdiniz. O çocuk da size o harçlık ile bir kalem aldı ve hediye etti. Şimdi burada ne yapmanız gerekir? Elbette çocuğunuza teşekkür etmeniz gerekir. Tamam, sonuçta o çocuk sizin, o harçlık olarak verdiğiniz para da sizden gelmiş bir para. Ama o çocuk fedakarlık yapmış, simit almamış, tost almamış. Kendine verilmiş harçlık ile size hediye olarak kalem almış. Eğer o çocuğa teşekkür etmezseniz, bu en basit ifadeyle görgüsüzlüktür, kadir bilmezliktir, kabalıktır. Sizin o davranıştaki inceliği, samimiyeti ve size beslenen sevgiyi görmediğiniz anlamına gelir.

1-Eşiniz size Allah'tan bir hediyedir. Buna şükretmeniz gerekir.

2-Allah'ın hediyesi olan eşiniz, size hediye olarak kazak almak istiyor. Buna da şükretmeniz gerekir.

3-Aslında eşinizin almak istediği o kazak, dolaylı bir şekilde, Allah'ın size olan sevgisine işaret ettiği halde... Yani o kazak aslında Yüce Allah'ın eşinizin eliyle göndereceği bir hediye olduğu halde... Siz, Allah'ın size olan sevgisini de göremiyorsunuz. Hediyeyi alana değil, aldırana bakmak gerek... Hediyeyi verene değil, verdirene bakmak gerek... Eşinizin kalbine hediye alma isteğini koyan Allah'ın size olan sevgisini görmüyor musunuz? Burada sadece eşinize değil, Allah'a karşı da bir saygısızlık yapmış oluyorsunuz. Elbette bilmeden saygısızlık yapıyorsunuz. Derhal tövbe edin, eşinize de çok teşekkür edin. Çünkü, eşinizdeki bu hediye alma isteği, Allah'ın sizi sevdiğine işaret ediyor.