Akraba ilişkilerinde ölçü nedir?

Soru Detayı

- Anneanne, babaanne dede gibi büyüklerimiz veya dayı amca hala gibi akrabalarımızla ilişki konusunda ölçü nedir?
- Ne sıklıkla ziyaret etmeliyiz?
- Özellikle anneanne dede gibi büyüklerimiz her bizi çağırdığında gitmek zorunda mıyız?
- Aramızda küslük olmayan kuzenlerim var ama çok çok nadir görüşüyoruz, hayat yoğunluğundan dolayı, bu sorun olur mu?
- Hangi durumlarda ilişkiyi kesmiş sayılırız?
- İlişkiyi kesme niyeti olmadan uzun süre konuşmamakta sakınca var mı?
- Allah’ın istediği akrabalık ölçüsü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın istediği akraba ilişkisindeki kural ve ölçü sılayırahimdir, dayanışma ve yardımlaşmadır.

Bunların bir kısmı; mesela sıra size geldiğinde nafaka (geçimini sağlamak) borçtur.

Bir kısmı (ziyaret, konuşma, çağırdığı zaman gitme…) örf, âdet ve kişinin durumunun müsaitliğine bağlıdır.