Âl-i İmran suresi, 93. ayette "İddianızda samimi iseniz Tevrat?ı getirip okuyun!.." ifadesine binaen, bazı Hristiyanlar Tevrat'ın Peygamberimiz zamanında bozulmamış olduğunu iddia ediyorlar?..

Soru Detayı
Tevrat indirilmeden önce, İsrail'in (yani Yâkub'un) kendi nefsine haram kıldığı hariç, diğer bütün yiyecekler İsrailoğullarına helâl idi. De ki: İşte meydan! İddianızda samimi iseniz Tevrat?ı getirip okuyun!.." (Âl-i İmran, 3/93) Bu ve buna benzer âyetlere göre Tevrat'ın Hz. Peygamber (asm) zamanında orijinal olduğunu, bozulmamış olduğunu söyleyen Hristiyanlar var. Diyorlar ki ''Eğer Tevrat bozulmuşsa 'Tevratı getirip okuyun...' niye deniliyor. Bu âyete ve benzerlerine göre tevrat bozulmamıştır.'' Cevabınız nedir?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur'an-ı Kerim'den önce gönderilen İlahi Kitaplara insan eli karışmış ve değiştirilmiştir. Ancak bu durum içindeki her bilginin yanlış olduğu ve aslında olanlardan hiçbir şeyin kalmadığı anlamına gelmez. Nitekim o kadar değiştirildiği hâlde Hüseyin Cisri Peygamber Efendimiz (asm)'e işaret eden yüz on dört tane delil çıkarmıştır.

Sizin sorduğunuz da Tevrat'ta kalan bazı doğrulardandır. Tevrat'ın değiştiirldiğine işaret eden bazı âyetler şöyledir:

"Kitap ehlinden öyle bir güruh da vardır ki, siz onu kitaptan sanasınız diye, dillerini kitaba doğru eğip bükerler. Halbuki o, kitaptan değildir. 'Bu, Allah katındandır.' derler; oysa o, Allah katından değildir. Allah'a karşı, kendileri bilip dururken, yalan söylerler." (Âl-i İmran, 3/78)

"Yahudilerden bir kısmı, (Allah'ın kitabındaki) kelimeleri esas manasından kaydırıp; dillerini eğerek ve dine saldırarak, 'Sözünü işittik, emirlerine isyan ettik, dinle, dinlemez olası ve râinâ (bizi gözet)' diyorlar. Halbuki onlar, 'İşittik ve itaat ettik; dinle ve bize de bak.' deselerdi bu, kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olurdu. Fakat Allah, küfürleri yüzünden kendilerini lanetlemiştir. Artık onlar, pek azı müstesna, iman etmezler." (Nisa, 4/46)