"Ali bin Ebi Talip mağfiret kapısıdır, …" diye bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

"Ali bin Ebi Talip mağfiret kapısıdır, her kim içinden geçerse mümin, her kim dışında kalırsa kâfirdir." (Suyuti, Cami us-Sağir, c.2, s.56)
- Böyle bir hadis var mıdır; varsa bu hadisi nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Suyutî, ilgili yerde “dad”  harfini koymak suretiyle, bu hadisin zayıf olduğuna işaret etmiştir.(el-Camiu’s-Sağir,-Beyrut, 1373/1954-2/108). Onun için herhangi bir yoruma ihtiyaç yoktur.