Alışverişte aracının kazandığı para caiz mi?

Soru Detayı

- Ben turizm işinde çalışıyorum. Rehberlik yapıyorum Türkiye ye gelen turistlere. Bazı mekanlar Restoran, dükkan ya da oyun eğlence merkezi gibi yerler onlara müşteri turist getirdiğimiz için bize yapılan alışveriş tutarına belli miktar kendi kârlarından para veriyorlar. Etiket fiyatı ne ise yine o fiyata alıyorlar ne alacaklarsa.
- İşletme sahibi onlara müşteri götürdüğümüz için kendi kârından veriyor.
- Bu alınan para İslami açıdan sakıncası var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tavsiye ettiğiniz restoran, dükkân ya da oyun eğlence merkezi en uygunu ise, para alacağım diye kalitesiz ve uygunsuz yerleri tavsiye etmiyorsanız, sakınca yoktur.