Alkol şirketinden burs almak caiz mi?

Soru Detayı

- Alkol şirketinin yanında farklı şirketleri de var bu grubun. Aldığım burs caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram parayı kazanan kimse bunu yoksullara, ihtiyaç sahiplerine vermeye mecburdur, kendisi yiyemez ve kullanamaz.

Alan ihtiyaç sahibi de elbette bunu kullanacak ve yiyecektir.

Bu kısa bilgiden sonra detaya gelince:

Hanefi mezhebi:

Eğer bir Müslümanın başka bir Müslümana borcu olsa sonra şarap satıp bunun parası ile borcunu öderse karşı tarafın bunu alması caiz değildir. Zira Müslümanın şarap satması caiz olmadığından o şaraptan gelen para da haram olur. (el-Cevheretu'n-Neyyire, 2/366)

Kazancı içki satışından, zulüm veya rüşvetten olan biri ölürse varisler temkinli davranır. Bu mala el uzatmayıp eğer biliyorlarsa sahiplerine iade ederler. Yoksa yoksullara verirler. (Reddu'l-Muhtar, 6/385)

Şafii mezhebi:

Süleyman el-Kurdi’ye ait Kurretu'l-Ayn da şöyle bir soru cevap vardır:

Soruldu: Nadirşah'ın Pakistan’dan getirdiği mallar gibi zorbaların eliyle elde edilip etrafa yayılan sonra da sikke olarak basılıp insanların teamülde bulunduğu bu mallar hakkında ne dersiniz? Kaçınmak gerekir mi?

Elindeki malın tamamı haramsa sahibine iade etmek dışında bundan kaçınmak vaciptir şeklinde cevap verdi.  (Süleyman el-Kurdi, Kurretu'l-Ayn, s. 100)

Özetle, salt haram malın gelirinden almak ancak ihtiyacı olanlara caiz olur, başkalarına caiz olmaz.