Allah bir bedene neden birden çok cin musallat ediyor?

Soru Detayı

- Allah niye bir bedene 1 tane cin değil de 4-5 tane cin musallat ediyor? Allah’ın kontrolünde değil mi ve adil mi?
- Sonuçta insan tek kişi? Kaynaklarıyla açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- İnsanlık tarihi boyunca cinlerin musallat olduğu insan sayısı %5 bile yoktur. Sanki Allah’ın bütün insanlara cinleri musallat ettiğini ima eden ifadeler doğru değildir.

- Kaynaklarda ve pratik hayatta bilebildiğimiz kadarıyla insana musallat olan cinlerin sayısı genellikle bir tanedir. Birden fazla cinlerin musallat olduğu insan sayısı çok azdır.

- Allah’ın kâinatta cari olan kanunları vardır. Bu kanunlardan biri insanlar arasında olduğu gibi insanla cinler arasında da sevginin, aşkın var olmasıdır.

Sebepler dairesinde cereyan eden olayların olumsuz tarafını Allah’a fatura etmek, sebeplerin yaratılış hikmetine aykırıdır.

İki insan birbirine aşık oldukları zaman “Allah bunu buna musallat etti.” denilmediği gibi, cinlerle insanlar arasında böyle bir ilişkinin vukuunda da denilmez.

Güzellik çekici bir sebeptir. Ve mecnunun gözüne ve gönlüne göredir. Yoksa Leyla’nın gerçekten güzel olup olmaması zorunlu değildir. Bunun gibi, bir cinin bir insana aşık olması aşkın cazibesi sebebiyledir.

- Aç olanın midesi zil çalar... Limon görenin ağzının suyu akar. Oksijeni azalan nefes nefese kalır. Bir mıknatıs, aşk-ı kimyevi ile metalleri kendine cezbeder. Aşık olan maşukun güzelliğine sevdalı olur.

Bunların hepsi meriyetteki ilahî kanunların birer tezahürüdür.

Netice itibariyle “Allah cinleri insanlara musallat etti.” denilmez, bilakis “Cinler insanlara musallat olur.” denilir.

Bazen bir Leyla’ya birkaç mecnun musallat olduğu gibi, birkaç cin de musallat olabilir.

Bize düşen görev, cinlerden korunmak için maddi-manevi tedbirleri almak, helale harama özenle dikkat etmek, eğer böyle bir musibet başımıza gelirse bu konuda uzman, dini bütün ve samimi insanlardan destek alarak sabretmektir. Alınan her tedbirin, çekilen her sıkıntının ibadet olduğunu bilerek şükretmektir...