Allah eğer o kişinin ölümünü yaratmamış olsaydı, ölüme sebeb olan katil elindeki silahı ateşler miydi?

Soru Detayı

Öldürülen, eceliyle ölmüştür. Allah o kişinin öldürüleceğini önceden bilmektedir, ecelini de ona göre tâyin etmiştir. Yani Allah'ın onda ölümü yaratmasından dolayı ölmüştür. Peki, Allah eğer o kişinin ölümünü yaratmamış olsaydı, ölüme sebeb olan katil elindeki silahı ateşler miydi? İkinci sorum; Allah herkese ezelde bir ecel tayin ettiği için mi sebebler o ecel anında vücuda geliyor, yoksa sebebler oluşup ölüm hadisesinin gerçekleşeceğini bildiği için mi Allah o kişinin ölümünü ezelde, o an olarak belirliyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sorunuzun cevabı için tıklayınız:

Öldürülen veya intihar eden kişiler, ecelleriyle mi ölmüş oluyorlar? (Kaderde sebep ve müsebbep ilişkisi)