Allah, Firavun’un inanmayacağını bilirdi, neden tatlı konuşun der?

Soru Detayı

- Taha 44’de Allah, ezeli ilmiyle Firavun’un akıllanmayacağını biliyor olmasına rağmen, neden yine de yumuşak üslupla konuşun diyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle ifade edelim ki, Allah; geçmişi, hâli ve geleceği aynı anda beraber bilir. Demek ki, Allah bir şeyi nasıl olacaksa öyle bilir. Yani, Allah bildiği için öyle olmaz, öyle olacağı için Allah o şekilde bilir.

Allah her şeyi bildiği gibi, her şeyi adaletle ve hikmetle icra etmek istiyor. Bir öğretmen, çalışmayacağı ve derslerine gerekli önemi vermeyeceği için sınıfta kalacağını bildiği bir öğrencisine eğitim yılı başında “sen okula gelme çünkü sınıfta kalacağını biliyorum.” dese hiç yakışık almaz ve adalet olmaz. Çünkü adalet imtihana giren öğrencinin uygulamada göstereceği performansa göre tecelli eder.

İslam inancında da Allah’ın her şeyi bildiğine şüphe yoktur.

Fakat ilim özelliği gereği neticeyi zorunlu kılan bir vasıf olmadığı gibi, adaleti sağlayan bir faktör de değildir.

Bu sebeple, Allah neyin ne zaman, nasıl ve nerede olacağını biliyor olmasına rağmen, yine de insanı uygulamalı bir imtihandan geçiriyor. Firavun’un imtihanı da böyledir. Adaletin tecelli etmesi için, onunla usulünce konuşulması, hikmetlice yumuşak bir üslubun kullanılması gerekir. Netice Allah’ın ilmine göre değil, Firavun’un özgür iradesiyle verdiği cevaplara göre şekillenir.