Allah gelecekten verdiği haberleri nasıl bildirir?

Soru Detayı

- Peygamber Efendimiz (asm) gelecekten bazı haberler veriyor bu haberleri Allah (cc) Cebrail (as) aracılığı ile mi bildirdi Peygamberimize?
- Yoksa doğrudan vasıtasız mı haber verir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, hikmetinin ön gördüğü şekilde bazen melek vasıtasıyla bazen da vasıtasız olarak peygamberine gaybî bilgileri bildirdiği gibi, rüyada da bildirir.

Mesela, Tahrim suresindeki bu ayetten anlaşılan gaybî bilginin vasıtasız verildiğini de göstermektedir:

 “Hani peygamber, eşlerinden birine gizli bir şey söylemişti. Eşi bunu başkalarına aktarıp Allah da durumu peygambere açıklayınca, peygamber bunun bir kısmını anlattı, bir kısmından vazgeçti. Eşine konuyu anlatınca o, 'Bunu sana kim haber verdi?' diye sordu. 'Her şeyi bilen, her şeyden haberdar olan Allah bana bildirdi.' diye cevap verdi.” (Tahrim, 66/3)

mealindeki ayetin ifadesinden vasıtasız bilgiyi anlıyoruz.

Keza, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin kızı Hz. Fatıma’nın kendi vefatından sonra ailesinin ilk ferdi olarak vefat edeceğini bildirmiş ve aynısı çıkmıştır. (Müslim, Fezailü’s-saḥabe, 97-99)

Bu da vasıtasız görünüyor.

Bunun yanında melek vasıtasıyla verilen gaybî bilgiler için “Ruhu’l-kudüs benim kalbime şunu fısıldadı ki: hiçbir nefis rızkını tastamam almadan ölmez..” (Hakim, 2/4) manasındaki hadis bir misal olabilir.