Allah her insanda peygamberlik istidadı yaratmış mıdır?

Soru Detayı

- Allah her insanda peygamberlik istidadı yaratmışstır, ancak herkes peygamber olamaz.
- Bu, doğru bir sözmü dür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Allah her insanda peygamberlik istidadı yaratmıştır, ancak herkes peygamber olamaz.” sözüne, hadis kaynaklarında rastlayamadık.

Bu tür gaybi bilgiler, ancak kitap ve sünnetten öğrenilebilir. Bu iki kaynakta olmayan bu gibi gaybi olan bilgileri kesin bir şekilde doğru kabul edemeyiz. Bunu söyleyenler, “Peygamberler de insandır. Öyle ise her insanda peygamber olma kabiliyeti vardır.” şeklinde bir mantık yürütebilirler. Ancak bu mantık çok sağlam değildir. Çünkü, her insanın, insanlık kabiliyetlerinde aynı olmadığına, zekiler yanında geri zekalıların varlığı, akıllıların yanında ahmak kimselerin varlığı şahittir.

O halde, “peygamberlerde hususi bazı kabiliyetlerin var olması kuvvetle muhtemeldir.”

Dolayısıyla sorudaki sözlerin doğruluğu yalnız bir ihtimale dayanmaktadır...