Allah, ilk günahta ele verdirmez mi?

Soru Detayı

- İlk defa günah işleyeni Enes ibn Malik’in bir rivayeti var onu anlayamadım. Bir tane yazı gördüm şöyle diyor
“Enes ibn Malik’in bildirdiğine göre Hz. Ömer’e (r.a.) bir hırsız getirildi. Hırsız: “Vallahi bundan önce hiç hırsızlık yapmadım” dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer: “Yalan söyledin, Allah Teala hiçbir kulu ilk günahında ele verdirmez.” dedi. (İbn Hacer, Telhisü'l-Habir, 4/1270)
- Böyle bir olay var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili rivayet şöyledir:

فقد أوتي بشاب قد سرق، فقال الشاب: والله ما سرقت قبلها قط: فقال عمر: كذبت والله، ما كان الله ليسلم عبدا عند أول ذنب.

Hz. Ömer’e (r.a.) bir hırsız getirildi. Hırsız: “Vallahi bundan önce hiç hırsızlık yapmadım.” dedi. Bunun üzerine Hz. Ömer: “Yalan söyledin, Allah Teala hiçbir kulu ilk günahında ele verdirmez” dedi. (bk. İbn Hacer, et-Telhisu’l-Habir, 483/ no:1617)

İbn Hacer, bu rivayetin sahih olduğuna işaret etmiştir. (bk. Telhıs, a.y.)

Hz. Ömer Efendimizin (ra) kanaatine göre hüküm böyledir. Demek ki, dünyada cezayı gerektiren bir günah olunca, ilkini Rabbimiz ortaya çıkarmıyor.