Allah, keyfi davranmamayı kendisine vacip kılmış mıdır?

Soru Detayı

- Bir kitapta şöyle bir söze rastladım. "Allah keyfi davranmamayı kendisine vacip kılmıştır" Bu söz ne kadar doğrudur ve doğruluğuna delil nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Eğer “keyfi davranmamak” tan maksat haksızlık, zulüm yapmamak ise, bu söz doğrudur. Zaten bu ifadeden anlaşılacak şey de bu olsa gerektir. Bunun pek çok delilleri vardır.
Evvela, Allah’ın bir ism-i celili Adl’dir ki, her şeyde adalet yapar ve asla zulmetmez.

“Allah kullarına asla zulmedecek değildir.” (Al-i İmran, 3/182)

anlamına gelen birçok ayet vardır.

“Allah kendine rahmeti / merhametli davranmayı yazmıştır.” (Enam, 6/12)

mealindeki ayetten de Allah’ın kimseye zulmetmeyeceğini, keyfî davranmayacağını anlamak mümkündür. Çünkü rahmet zulme zıttır.

- Kur’an’da yer alan “sünnetullah” kavramı da Allah’ın her suç için uygun bir cezayı tespit ettiğini ve o ölçüyü aşan bir şey yapmayacağını göstermektedir.

 “Zerre miskal hayır yapan onu görür, zerre miskal şer yapan da onu görür.” (Zilzal, 99/8)

mealindeki ayet de ilahi adalet mekanizmasında keyfiliğe yer olmadığını göstermektedir.

- Kıyamet günü Allah insanların hesabını görürken, ortaya -keyfiyeti bizce meçhul- bir mizan / tartı koyar, iyilik veya kötülüklerden hangisinin daha ağır geldiğine bakarak ceza veya mükâfat verecektir. (bk. Karia, 101/6-8). Bu da Allah’ın keyfî davranmayacağının çok açık bir delilidir.