Allah kimin neye taptığını bilmiyor mu?

Soru Detayı

- ​Sebe-40.
O gün Allah, onların hepsini toplayacak; sonra meleklere: “Size tapanlar bunlar mıydı?” diyecek.
- Sebe-41.
 (Melekler) derler ki: “Seni eksikliklerden uzak tutarız. Onlar değil, sen bizim dostumuzsun. Hayır, onlar cinlere ibadet ediyorlardı. Onların çoğu cinlere inanıyordu.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu ayetteki soru, öğrenme sorusu değil, birilerinin yüzüne sille gibi aşk edilen bir sorudur.

Buna “istifhai inkarî ve tebkîtî” denir.

Allah meleklere bunu sormakla gerçekten bir şey öğrenmek istemiyor. Bütün kainatı ilim ve kudretiyle yaratıp yöneten Allah’ın, bazı şeyleri bilmediğini düşünmek için mecnunların yamaçlarında dolaşmak gerekir.

Her şeyi bilen, bir şeyi bilmez olur mu? Her şeyi bildiği kâinatı ve tüm varlıkların şehadetiyle sabit olan yüce yaratıcının bazı şeyleri bilmediğini düşünmek akılla bağdaşır mı?

İşin özeti şudur:

Müşrikler putlara taparken, bazılarını melek suretinde yapıp tapıyorlardı. Taptıklarını iddia ettikleri putlar arasında en değerli varlık melekler olduğu için Allah, müşriklerin yüzlerini kara çıkarmak için, şuurlu ve konuşabilen meleklere hitap ederek, dikkat çeksin, mahşer meydanında rezil oldukları tam ortaya çıksın diye bu “azarlayıcı soru stilini” kullanmıştır.