Allah neden Hz. Hızır’a can almayı emir etmiş?

Soru Detayı

- Allah neden Azrail’e değil de Hz. Hızır’a can almayı emir etmiş?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayetlerdeki kıssadan maksat adamın canını almak değil, zahiri vesilelik cihetini nazara vermektir. Hz. Hızır, Allah’ın izniyle ölüme vesile olmuştur, canı emanet alan ise Azrail aleyhisselamdır.

Demek ki, ölüme vasile olan Hz. Hızır’dır, ruhu / canı alan ise ölüm meleği olan Hz. Azrail’dir.