Allah rızası için şu şeyi yapacağım demek adak olur mu?

Soru Detayı

- Mesela inşallah Allah rızası için filanca kişinin bayramını kutlayacağım demek adak olur mu?
- Adak niyeti olmadan inşallah Allah rızası için şunu yapacağım diyorum bazen bunlardan mesul müyüm?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Adak niyeti yoksa, sorudaki ifadeler bir adak hükmünde değildir. Yalnız böyle bir şey söylerken kalbinden de bunu yerine getirmek niyetiyle samimi olarak söylemelidir. Yoksa yapamayacağı bir işi sadece diliyle seslendirmek ta baştan yalancılıktır.

Nitekim Peygamber (asm) Efendimiz münafıklık alametleri arasında yalan söylemeyi, sözünde durmamayı ve emanete hıyanet etmeyi zikretmiştir. (Buhârî, Îmân, 24)

Şayet samimi olmasına rağmen, o işi zamanında gerçekleştirmeye yönelik şartları müsait olmazsa, ondan sorumlu olmaz.