Allah sonsuz kainatı neden yaratmıştır?

Soru Detayı

- Neden sadece dünya ile yetinmemiş ve aklımızın alamayacağı kadar ve asla dolaşıp bitiremeyeceğimiz derecede büyük bir kainat yaratmıştır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kainatın yaratılışının belki en büyük gayesi ve meyvesi insan olmakla beraber, muhakkak ki başka bilebileceğimiz ve nice bilemeyeceğimiz hikmetleri vardır.

Allah’a bakan yönü itibarıyla: Cenab-ı Hak, ilmine ve hikmetine binaen kainatta yarattığı muazzam sanatlı ve hikmetli eşsiz ve uçsuz bucaksız eserleri kendi nazarıyla temaşa etmeyi murad etmiş.

İnsana bakan yönü itibarıyla: İnsanın gerek kendi küçük dünyasındaki, gerek dünyamızdaki; gerek yakın ve gerekse uzak sema alemlerindeki muazzam düzen ve işleyişi müşahade edip bunun arkasında her ismi ve sıfatı mutlak mükemmellikte olan Allah’ın varlığını ve birliğini kabul etmesi, acz ve fakrını anlayıp, Ona iltica ederek, o eşsiz ve misilsiz Allah’ın emirlerine kayıtsız şartsız uyması istenmiş.

Diğer varlıklara bakan yönü itibarıyla: Nihayetsiz kainat boş değil, aksine uçsuz bucaksız yerler, gezegenler, yıldızlar, melekler ve ruhaniler gibi varlıklara ev sahipliği yapmakta, onlara mesken olmaktadır. Böylece bu varlıkların da buralardan, hatta kainatın her noktasından Allah’ı tesbih etmeleri istenmiştir.

Bunun yanı sıra bizdeki sınırsız hayal gücü ile de ancak sınırsız bir kainatta hayalen gezebileceğimizi unutmayalım. Kainat dünyadan ibaret olsa, hayalimiz de dünyadan dışarı çıkamayacağı için, hayalimiz sınırlanacak ve insanlığın teknolojik gelişmesi de çok mahdut kalacaktı.

Bize düşen, Cenab-ı Hakk’ın varlığının daha kati bir delili olan her bir teknolojik gelişme sonrası, marifetimizi arttırmak ve bize dünyada ve kainatta açılan bu muazzam ilahi sergilerden nasiplenmektir.