Allah Teala'nın bizi sevdiğini nasıl biliriz?

Soru Detayı

-  Allah Teala bizi seviyor deniliyor ve annemizden de çok sevdiği belirtiliyor. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor:

"Gazvelerinin birinde Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'la beraberdik. Derken bir kavme uğradı.

"Siz kimsiniz?" diye sordu.

"Bizler müslümanlarız!" dediler.

Bir kadın tandırına yakacak atmakla meşguldü ve yanında bir oğlu vardı. Tandırın alevi yükselince kadın çocuğu uzaklaştırdı. Sonra kadın, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanına geldi ve:

"Sen Allah Resûlüsün öyle mi?" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm:

"Evet!" deyince,

"Annem ve babam sana feda olsun! Allah Erhamu'r-Rahimîn (yani merhametli olanların en merhametlisi) değil mi?" dedi. Kadın,

"Evet!" cevabını alınca bu sefer:

"Allah'ın kullarına olan rahmeti, annenin yavrusuna olan merhametinden daha fazla değil mi?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm yine:

"Elbette!" buyurdu. Kadın:

"Anne çocuğunu asla ateşe atmaz! (daha merhametli olan Allah kullarını nasıl cehenneme atar?)" dedi. Bunun üzerine Aleyhissalâtu vesselâm ağlayarak başını eğdi. Sonra başını kadına doğru kaldırarak:

"Şüphesiz Allah, hak yoldan sapıp O'na itaat etmeye tenezzül etmeyen ve tevhid kelimesini söylemekten imtina eden azgın kulundan başka kullarına azab vermeyecektir." buyurdu." (İbn Mace, Zühd, 35)