Allah yeri neden diriltir?

Soru Detayı

- Bahar yaklaştığı için çiçekler açmak üzere ve yağmur yağması sonucu yeryüzü tekrar diriltiliyor Allah tarafından.. Allah Rum suresinde bunu rahmeti sebebiyle yaptığını söylüyor.. Peki bu ne demek oluyor?
- Yani açan çiçekler ve yediğimiz meyveleri Allah bize karşı olan sonsuz sevgisi ve mutlu olmamızı istediği için mi yaratıyor?
- Mesela çiçekleri yemediğimize göre, onları da bizi sevdiği ve mutlu olmamızı istediği için, bizim onlara bakmamız ve kalplerimizi karanlıklardan aydınlığa götürmek için mi yaratıyor?
- Allah neler yapmamızı istiyor bu yeryüzünde biten şeyleri gördüğümüzde?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın fiillerinde ve yarattıklarında bir değil pek çok maksatlar olabilir.

Bahar mevsiminde yeryüzünün bitkilerle, çiçeklerle canlanması O’nun varlığını, birliğini, rahmetini, kudretini … gösteren delillerdir.