"Allah yüzüne baktı!..", "Yüzünü gören cennetlik!.." gibi ifadeleri kullanmanın, dini açıdan bir sakıncası var mıdır?

Soru Detayı
- Bu gibi ifadelerin kullanılması çok yanlış ve sakıncalı diye duydum, bunları kullanmanın dini açıdan bir sakıncası var mıdır?
Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam dininde söz ve duygular, kişinin niyetine ve toplumun örfüne göre değerlendirilir.

Bu açıdan bir sözün hangi anlamda, hangi niyetle kullanıldığının bilinmesi ve ona göre karar verilmesi gerekir.

Bir kişinin ciddi bir afattan korunduğu için "Allah yüzüne baktı.", sevdiği bir kişiyi uzun zamandan bu tarafa görmediği için "Yüzünü gören cennetlik." deyimlerini kullanmada bir sakınca yoktur.