"Allah'a andolsun ki,.." şeklinde, Kur'an'da Allah'a yemin edilmesi hakkında bilgi verir misiniz?

Soru Detayı
"Bir de müşrikler kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden tutuyorlar, mahiyetini bilmedikleri şeylere (putlara) pay ayırıyorlar. Allah'a andolsun ki, siz bu yaptığınız iftiralardan mutlaka hesaba çekileceksiniz."(Nahl, 16/56) Yukarıdaki âyette "Allah'a and olsun ki" gibi bir ibare geçmektedir. Hristiyanın biri sormuş: "Allah neden kendine yemin ediyor?" diye. Dolayısıyla -haşa- Kur'an'ı Hz.Muhammed'in yazdığı bunun gibi âyetlerden belli olmuştur, diyor.
Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah, bu ve başka birçok âyette Allah'a, doğuların ve batıların rabbine yemin etmekte "ben" yerine "Allah" demektedir. Bu ifade Arabça kullanılışına göre doğrudur. Bizim Tükçedeki kullanışımıza uygun gelmeyebilir.

Bu konu Arap lügatı kuralları içersinde değerlendirilir. Bu ifade nahiv ve belagat ilimleri çerçevesinde değerlendirildiğinde, dilbilimcileri hayrette bırakan kıymete sahiptir. Sadece Türkçe meale bakıp böyle bir manayı çıkarmaya çalışmak kasıtlı bir zorlamadır. Zira yüz binlerce müfessirden hiçbirisi bu âyete dayanarak, bu sözün Peygamber (asm)'e ait olduğunu söylememişlerdir.