Allah'ı nasıl kızdırmam?

Soru Detayı

- Kocamın ailesi tarafından Kuran üzerine yemin etmeye zorlandım, eğer ailemin evine gidersem geri dönmeliyim, Benim durumumda... Gerçekten istemiyorum çünkü kocam küfürlü ve ikinci bir karısı var ve bana haksızlık ediyor,
- Kuran üzerine kocamı terk etmeyeceğime ve ailemi ziyaret ettikten sonra çocuklarımı geri getireceğime yemin ettim,
- Allah'ı kızdırmadan bu sözü nasıl bozabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Aslında yemin, yalnız Allah Teâlânın isimlerini söylemekle olur. Vallahi, billahi, tallahi gibi. Kuran, Peygamber, Kâbe için demekle yemin olmaz.

Fakat âdet olduğu için "Mushaf hakkı için" demek veya elini Mushafa koyarak bunun hakkı için demek yemin olarak kabul edilmiştir. “Kuran çarpsın” demek, “Allah şahidim olsun.” demek de yemin sayılır.

Kocanızın bu kusurları sebebiyle ondan boşanmak istiyorsanız evine gitmez, yemininiz için de kefaret verirsiniz:

Yemin kefareti sırasıyla; on fakire birer fitre (fıtır sadakası) miktarı veya bir fakire on ayrı günde her gün birer fitre miktarı para vermek veya on yoksulu sabah akşam doyurmak ya da giydirmektir. Buna gücü yetmeyenlerin ise ara vermeden üç gün oruç tutmaları gerekir.

Bu kefaret ve sıralama Kuran-ı Kerîm’de belirtilmiştir. (bk. Mâide, 5/89)