Allah’ın daha fazla kafir yaratmaması, yarattığı kafirlere haksızlık olmaz mı?

Soru Detayı

- ​Allah celle celalühü hazretleri şu an yarattığından daha fazla insan yaratmaya kadirdir. Onların kafir olup olmayacaklarını da bilir. Yarattıklarından daha fazlasından kafir olanını yaratmaması, yarattığı kafirlere haksızlık gibi olmaz mı?
 (Hâşâ Allah zülcelal hazretleri haksızlık yapacak değildir fakat düşündüm ama cevabı da kendi başıma bulamadım, Allah celle celalühü hazretleri hidayetimi versin, amin)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evvela haksızlık demek, bir kimsenin hakkını yemek, gasbetmek veya vermemek şeklinde ortaya çıkar. Hiçbir varlığın hakkı yoktur ki bir hak dava edilsin.

Bu soruya cevap verirken, başkalarının akıl midesini bulandırmamak için, kısa maddeler halinde bazı noktalara işaret etmekle yetineceğiz. Buna göre:

a) Kafirlerin zayi olan hiçbir hakları yoktur. Çünkü onları yoktan var eden Allah’tır.

b) Her zaman olduğu gibi bugün de kafir olanlar çoğunluktadır.

c) Kafirlerin çokluğu onların lehine değil, aleyhinedir. Çünkü yerleri cehennemdir.

d) Kafirleri çok daha fazla yaratmak, Allah’ın zat-ı akdesini, binlerce isim ve sıfatlarını inkar edenlerin sayısını çoğaltmak demektir.

e) Bir küfür bin katil hükmündedir. Buna göre, bir kâfiri yaratmak bin katili yaratmak manasına gelir.

f) Sonsuz ilim, hikmet, kudret; nihayetsiz rahmet, şefkat sahibi Allah’ın takdir ve tayin ettiği kader programında yer alan hususların dışında bir şey istemek, haddi aşmak, aklı karıştırmak, doğru yoldan şaşmak, imanlı vicdanın Allah’a karşı olan saygısını ihlal etmekle saçmalamak anlamına gelir.

g) Şunu belirtelim ki, -hadiste zikredildiği gibi- Allah bütün insanları İslam fıtratında yaratır, sonra onlar özgür iradeleriyle Yahudi, Hristiyan, Mecûsi... olurlar. Bu tercihleri de aile, çevre, eğitim gibi unsurların tesiri altında yaparlar...