Allah’ın elinde oyuncak mıyız?

Soru Detayı

- ​Allah istediği gibi azap eder imtihan eder, neden engel olamıyorum?
- Bir imtihan için değer mi katrilyonlarca insanın cehennemde yanmasına....

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nasıl ki okullar ve oradaki imtihanlar insanların sınıfta kalmaları veya sınıf geçmeleri için değil, talebelerin bir şeyler öğrenmesi için vardır ve sınıf geçmek veya sınıfta kalmak bunun tabi sonucudur; Cenab-ı Hak da bu kainatı, insanları cehennemde yakmak veya cennette mükâfatlandırmak için yaratmamıştır, cennet veya cehennem insanın tabi tutulduğu imtihanın neticesinin tabi sonucudur.

Rabbimiz bilmek ve bilinmek ve tesbih, tahmid ve tekbir olunmak sırrınca yarattığı kâinattaki mahlukata özgür irade verdiği ve ruhundan üfleyerek yarattığı insanı, halife kılmış. İstemiş ki insan da bu özgür iradesi ile ve kendisinde olup diğer hiçbir mahlukta bulunmayan özellikleriyle Rabbini tanısın, isim ve sıfatlarını müşahede etsin. Etsin ki Onun emirlerine ve nehiylerine kayıtsız şartsız teslim ve tabi olsun.

İşte imtihan sırrı da budur. İsteyen uyar, istemeyen uymaz. Mecburiyet yoktur, ama mesuliyet vardır.

İşte, bir sivrisinek kanadını yapmaktan aciz olan insanoğlu, aczini ve fakrını anlayıp Rabbine iltica ederse cennet, etmezse ve haddini bilmeyip isyan ederse de cehennem bu imtihanın tabi neticesidir.