Allah'tan başka yaratılmamış bir şey var mı?

Soru Detayı

- Allah'tan başka yaratılmamış bir şeyin olduğuna ''İNANMAK'' ehli sünnete göre ittifakla küfür müdür?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, Ehl-i sünnetin ittifakıyla böyle bir düşünce küfürdür. Çünkü, bu düşünce Kur'an’ın ve sünnetin açık beyanlarına terstir.

Örneğin, “Allah her şeyin yaratıcısıdır. Ve O her şeyin üzerinde mutlak hükümran olan Vekildir.” (Zümer, 39/62) mealindeki ayette, bütün varlıkların yaratıldığı ve onları yaratanın Allah olduğu beyan edilmiştir.

Hz. Peygamber (asm)'in “(Ezelde) Allah vardı, onunla birlikte hiçbir şey yoktu.” (Buhârî, Megâzî, 67, 74) manasındaki beyanı da çok açıktır.

Bununla beraber, bu düşünce “Allah’a benzer hiçbir şey yoktur.” (Şura, 42/11) mealindeki ayetin açık ifadesine de aykırıdır. Çünkü, Ondan başka yaratılmamış varsa, bu konuda (ezelilik vasfında) -haşa- Ona benziyor demektir...