Allah’tan yardım almak imtihan kavramına aykırı değil midir?

Soru Detayı

- Dua kavramı ve imtihan?
- ​Bu dünyaya imtihan için geldik ve Dua ne kadar ibadet olsa da biz uhrevi ve dünyevi ihtiyaçlarımız için dua ediyoruz.
- İmtihan ortamında Allah’tan yardım almak imtihan kavramına aykırı değil midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İmtihana aykırı değildir. Çünkü Allah kendisine dua etmemizi ve ondan yardım istememizi istemektedir.

Kaldı ki her duanın karşılığı bu dünyada verilmemektedir.

Sonsuz aczimizin ve fakirliğimizin şuuruna varıp Allah’tan yardım istemek ve O’na iltica edip dünyevi ve uhrevi ihtiyaçlarımız için O’na dua etmek, bizim Cenab-ı Hakk’a şeksiz şüphesiz iman ettiğimizin en büyük göstergesidir.

Kur'an-ı Hakîm, Furkan suresinin 77. ayetinde mealen buyurur:

“De ki: ‘Eğer duanız olmasa Rabbim size niye ehemmiyet versin?...’”

Kainatın yaratılmasında ve kainatın en kıymetli ve özgür irade sahibi insanın yaratılıp, seçiminde serbest bırakılmasındaki sır da insanın Allah’ın yeryüzündeki halifesi kılınmasındaki sır da burada yatıyor.

İnsan ya enesine, yani egosuna yenilip, Firavunlar, Nemrutlar, Hitlerler gibi Allah’ı da inkar ederek veya nefsine göre bir yaratıcı kavramı kabul ederek, kendisini her şeye muktedir sanıp büyüklenecek.

Ya da peygamberler, sıddîklar, salihler, hak dostu müminler gibi aslında bir hiç olduğunu, bir sivrisinek kanadını yaratmaktan aciz olduğunu anlayıp namaz ile dua ile her şeyin tek ilahı olan Allah’a sığınacak.

Şeytan bize ilk yolu sevdirmek için her yolu denemekte, özellikle de enemizi tahrik etmektedir.

Bize düşen Peygamberimiz Hazret-i Muhammed (asm)’ın izlerini takip etmek, yani Kur'an ve onun hakiki tefsiri olan sünnete tabi olmak; bu yolda gitmiş ve gitmekte olan alimlerin talimiyle imanımızı devamlı tecdid edip, sırat-ı müstakimde nasıl kalacağımızı öğrenmek ve bu hâl üzere yaşayarak, başta yakın çevremiz olmak üzere hak ve hakikati ulaşabildiğimiz insanlara tebliğ etmektir.

Cenab-ı Hak, başta namaz ve dua olmak üzere bizi devamlı Allah’tan yardım talep eden şuurlu kullarından kılsın. Amin!..