Almanya’da bebeklerimize et içeren hazır mamaları verebilir miyiz?

Soru Detayı

- Belirli bir aydan sonra çocuklara süt yerine mama veriliyor.
- Ama söz konusu olan bebek evde püre sekline getirilen elden yapılmış etli mamayı yemiyor.
- Hazır şişelerde de helal logosunu taşıyan ürün bulunmuyor Almanya’da.
- Bebeğe gene de verilir mi bu mama?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Haram olma ihtimali galip ise ve bebeğin hayatı bakımından da bir zaruret yoksa, bu mamaları yedirmek caiz olmaz.

Eğer haram olma ihtimali galip değilse, içinde haram bir şeyin olduğu konusunda bilgi de yoksa, haram olmaz.

Bununla beraber, şüpheli şeylerden sakınmak ihtiyata daha uygundur.

Bk. Tuhfetü’l-Muhtac, 1/308; İanetü’t-talibin, 1/104.