Annesinin bedduasıyla ayağı kesilen alim kimdir?

Soru Detayı

- Bir alim, çocukken bir kuşun ayağını bağlamış, bu nedenle de kuşun ayağı topal olmuş, bundan dolayı annesi beddua etmiş, daha sonra onun ayağı da topal olmuş.
- Bu kişinin Zemahşeri olduğunu duydum. Doğru mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zemahşeri, el-Keşşâf adlı tefsiri yanında Arap dili ve edebiyatına dair çalışmaları ile tanınan çok yönlü Mutezile âlimidir.

Zemahşerî, başına gelen talihsiz bir olay sebebiyle ayağı kesilmek zorunda kalmış, ancak onun bu durumu bile ilmî hayatına engel olamamış, şehir şehir dolaşarak ilim tahsil etmiştir.

Zemahşerî’nin ayağını kaybetme sebebiyle ilgili farklı bilgiler var:

- Yüksek bir yerden ya da bir hayvandan düşmesi sonucu olmuştur. (bk. Hamevî, Mu’cemu’l-Udebâ, 19/127)

- Harezm bölgesinin kış aylarının çok sert geçmesi sebebiyle, bir yolculuk esnasında donması sonucu ayağı kesilmiştir. (bk. İbn Hallikân, Vefeyât, 5/169)

- Zemahşerî kendisi ise, başına gelen bu vakıayı çocukluğunda yaşadığı bir hatıra ile dile getirir:

"Çocukluğumda bir serçe yakalamış ve ayağını iple bağlamıştım. Ancak serçe elimden kaçarak duvar deliğine girdi, ipi çektim ve kuşun ayağı koptu. Bu duruma çok üzülen annemin 'Kuşun ayağını kopardığın gibi Allah da senin ayağını koparsın.' şeklindeki bedduası gerçekleşti." (İbn Hallikân, Vefeyât, 5/169; Hamevî, Mu’cemu’l-Udebâ, 19/127)

Zemahşeri hakkında ilave bilgi için tıklayınız:

ZEMAHŞERÎ.