Arapça ana dil mi?

Soru Detayı

- Arapça bilmeyen diğer dilleri öğrenemez mi?
- İnternet'te bir hoca "Arapça bilmeden İngilizce öğrenemezsin, bizim ana dilimiz Arapçadır. Türkçe ikinci dildir" diye bir açıklama yaptı. Bu açıklaması ne kadar doğru?
- Arapça bilmek farz mıdır adlı yazınızı okudum lakin üstteki hocanın fikrinin doğru mu yanlış mı olduğunu size sormak istedim.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Arapça bazılarına göre “ana dilimizdir” çünkü Peygamber Efendimizin (asm) hanımları bizim analarımızdır ve Arapça konuşuyorlardı. Öyleyse “Ana dilimiz / anamızın dili Arapçadır.”

- Bu gibi ifadeler mecazi manada bir değer ve kıymet ifade etse de gerçekte bir gerçekliği yoktur. Arap olmayan milyonlarca Müslümanın Arapçayı bilmemesi, bunun açık delilidir.

Hamasi de olsa Arapçaya taraftar olmak, İslam dinine taraftar olmak manasına gelir. Zira, İslam dininin iki temel kaynağı olan Kuran ve Sünnet Arapçadır. Ancak şu da bir gerçektir ki, milyonlarca gayrimüslim Arap vardır.

- Bir mümin şuuruyla düşündüğümüzde Arapçanın dünyanın en geniş, en güzel lisanı olduğuna kani olabiliriz. Bu sadece iman şuuruyla değil, mevcut realitelerle de onaylanabilen bir hakikattir.

- Bununla beraber, “Arapça bilmeyen diğer dilleri öğrenemez!” iddiasının doğru olmadığının en açık delili, milyarlarca insanın Arapça bilmediği halde, başka dilleri konuşmuş olmalarıdır. Kaldı ki, ayette “Allah’ın ayetlerinden biri de değişik dillerin varlığı” (bk. Rum, 30/22) gösterilmiştir.

Demek ki -dereceleri farklı da olsa- her dilin kendi çapında bağımsız bir fenomen olarak bir değeri vardır.