Araplar ve İsrailliler akraba mı?

Soru Detayı

- Eğer öyleyse neden akrabalarını öldürüyorlar?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yalnız Araplarla İsrailliler akraba değil, bütün insanlar birbirine akrabadır. Kuran’da bütün insanların bir erkek ve kadından (Hz. Âdem ve Havva’dan) yaratıldığı bildirilmiştir. (bk. Hucurat, 49/13)

Böylece hepsi de soy itibariyle kardeştir. Bu üst soyun altında ise değişik kabileler, milletler yaratılmıştır. (bk. Aynı ayet)

Bu mertebede Araplarla İsrailliler amca çocuklarıdır. Hz. İsmail Arapların babası, Hz. İshak ise İsraillilerin babasıdır. Bu ikisi de Hz. İbrahim’in çocukları olup kardeştir.

Fakat bu kardeşlik ne yazık ki savaşa engel bir unsur olamıyor.

Ülkemiz dâhil, bütün dünyada değişik sebeplerden ötürü, kardeşin kardeşini, çocuğun babasını, annesini; babanın çocuğunu, kocanın karısını öldürdüğüne dair yüz binlerce vaka vardır.

Bunlar çok çirkin olaylardır, ama üzülerek ifade edelim ki realitedir.