Arşın üç yüz altmış bin ayağı vardır... diye başlayan rivayet sahih mi?

Soru Detayı

- Bu hadis için kaynak olarak “Envarül Aşikin” isimli eseri verdiler. Bu hadisin sıhhat durumu nedir?
- Rivayet şöyle:
- Hz Ali (Ra) Anlatıyor: Bir gün Resûl-Ekrem ve Nebîyi Muhterem’e, arş-ı a’la’nın büyüklüğünden sordum. Resulullah (sav) Şöyle buyurdu:
“Ya Ali! Büyük şeyden sordun. Bilmiş ol ki arşın üç yüz altmış bin ayağı vardır. Her ayakta üç yüz altmış bin âlem vardır ve her âlemde üç yüz altmış bin meydan vardır. Her meydan da üç yüz altmış bin şehir, her şehirde de Allah’tan gayri kimsenin bilmediği binlerce mahluk vardır. Allah Teâlâ onlara, istiğfar etmelerini ve bu istiğfarlarının sevaplarını da Hz. Ebu Bekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz. Ali’yi (r. anhüm) sevenlere bağışlamalarını emretmiştir.”

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu rivayet, Envaru’l-Aşıkin isimli eserde geçmektedir. (bk. Yazıcızâde Ahmed Bîcan, Envarü’l-aşıkîn, İstanbul 1306, s. 14-15)

Ancak hadis kaynaklarında böyle bir hadis rivayetine rastlayamadık.

“Envaru’l-Aşıkîn” isimli kitap, bir hadis kaynağı değildir. İçinde çok zayıf rivayetlerin de bulunduğu bir vaaz kitabıdır.