"Allah'ını seversen şu işimi yap." diyenin işini yapmak zorunda mıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle bahsettiğiniz durum yemin değildir.

Böyle söyleyen kimsenin isteğini yerine getirmek zorunda değilsiniz. Bilhassa Allah'ın rızasına uygun olmayan bir işi yapmanızı istiyorsa, kesinlikle bu isteği yerine getirmeyin.

Allah'ı sevip sevmediğinizi arkadaşınızın arzuları ve istekleri belirlemez. Bu gib sözlere kıymet vermeyin.

Aynı şekilde; bir insana "Allah rızası için şu isteğimi yerine getir." dendiği hâlde yerine getirmemesinden dolayı mesul olmadığı gibi, yerine getirmek zorunda da değildir.