Peygamberimiz ve dört halife zamanında başı açık gezmek, içki içilmesi ve faiz gibi haram olan şeylere bir yaptırım gücü var mıydı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Başörtüsü ve faiz kullanımı konusunda herhangi bir zecrî tedbirin varlığını bilemiyoruz. Fakat içkinin cezası var ve uygulanmıştır.

- “Dinde zorlamanın olmaması” gereken saha, her şeyden önce İslam’a girme ve imana gelmede söz konusudur. Fakat, İslam dinî hükümlerin yerine gelmesi için, her şeyden önce akılları ikna etmeye, kalpleri yatıştırmaya, vicdanları tahrik etmeye özen göstermiştir. Şunu unutmamak gerekir ki, toplum düzenini bozan eylemlere hiçbir devlet düzeni müsaade etmez.

- Fakat İslam dini, insanların -başkalarına zararı olmayan- ferdi günahlarının araştırılmasını yasaklamıştır. Bu konuda sadece tecessüs etmeyi değil, kötü zan beslemeyi  bile yasaklamıştır. Bu açıdan bakıldığında, -İslam’da gösterilen büyük toleranslar yanında- toplum düzenini, toplum ahlakını zedelemeye yol açan günahların/suçların yasak olması kadar tabii bir şey olamaz.

İlave bilgiler için tıklayınız:

Dinde zorlama var mı? Namaz kılmayana ceza verilir mi?

"Dinde zorlama yoktur." ayetini nasıl anlamalıyız?