Namaz borç mudur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öyle zannediyoruz ki, bu konuda fazla söze hacet yoktur. İşte Kur’an-ı Krim'in beyanları:

“Kimdir o yiğit ki Allah’a güzelce ödünç / borç verir, Allah da onun mükâfatını kat kat arttırır.” (Bakara, 2/245).

“Eğer siz namazı güzelce kılar, zekâtı verir, resullerime iman eder, onlara sahip çıkar, Allah’a güzel bir tarzda ödünç / borç verirseniz, elbette sizin kusurlarınızı örter ve elbette sizi içinden ırmaklar akan cennete yerleştiririm.” (Maide, 5/12).

“Kim Allah’a güzel bir ödünç / borç verirse, malını Allah yolunda harcarsa, Allah bunu kat kat arttırır.” (Hadid, 57/11)

“Dini tasdiklerinin ifadesi olarak, hayır işlerinde mal harcayan erkekler, mal harcayan hanımlar ve Allah’a güzel ödünç / borç verenlerin ödülleri kat kat arttırılacaktır.” (Hadid, 57/18).

“Eğer Allah’a borç / ödünç verirseniz o sizin için, onun kârını kat kat arttırarak verir.” (Teğabun, 64/17).

Namazın bir manası şükürdür. Şükür ise gelecek nimetlere değil geçmiş nimetlere karşı bir borcumuzdur.