Hz. Musa'ya Tevrat'tan başka verilen Furkan nedir?

Soru Detayı

- Bakara Suresi 53. ayette, "Doğru yolu bulasınız diye Musa'ya Kitab'ı ve Furkan'ı verdik." denilmektedir. Tevrat'tan başka verilen Furkan nedir?
- Tevrat varken başka bir şeye ne gerek vardır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Ayetin metninde -meal olarak-: “Musa’ya kitabı ve Furkan’ı verdik” ifadesi vardır.

- Burada “Kitab” kelimesinin Tevrat olduğunda tereddüt yoktur.

- Ayette geçen “Furkan” kelimesi hakkında üç görüş vardır:

Birincisi: Buradaki “Furkan” kelimesi, -atfı beyandır-, kitabın/Tevrat’ın aynı zamanda hakkı batıldan ayırıcı bir özelliğe sahip olduğunu ifade eder.

İkincisi: “Furkan” kelimesi, Tevrat’ın içinde yer alan bazı hükümler için kullanılmıştır. Sizin gördüğünüz meallerden ilki, bu ikinci manayı; diğeri ise birinci manayı esas almıştır.

Üçüncüsü: Ayette geçen “Furkan” kelimesi, Hz. Musa’ya verilen -beyaz el, Asa-yı Musa, denizi ikiye yarması gibi- mucizelere işaret etmektedir.(krş. Razî, ilgili ayetin tefsiri).