Kur'an, neden sigara ve uyuşturucuyu yasaklamadı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kur’an’da, şarabın yasaklanması, aynı zamanda uyuşturucunun da yasaklandığı anlamına gelir. O gün en fazla revaçta olduğu için özellikle vurgulanan “hamr” kelimesi, her ne kadar “şarab” gibi içkilere hamledilmiş olmakla beraber, bu kelimenin etimolojik anlamı “örtmek” demektir. Böylece Kur’an’da yer alan “hamr” kavramının aklı örten her türlü uyuşturucuyu içine almaktadır. Nitekim, Peygamberimiz (a.s.m)

“Her sarhoş edici maddeyi kullanmak haramdır.”,

“Her sarhoş edici madde hamrdır, her hamr haramdır.” (Mecmau’z-Zevaid, 3/58-59)

buyurmakla, bu ayetin geniş manasını yansıtmıştır.

Şunu düşünmemiz lazım; o gün, mevcut olmayan bir uyuşturucu maddeden bahsetmek, bundan da sakının demek, ne kadar makul olabilir! Kur’an gibi hikmet dolu bir üsluba sahip bir ilahî kitaptan böyle bir şey beklenebilir mi?

Sigarı gibi -o devirde hiçbir kırıntısı olmayan- bir maddenin yasaklanması diye bir şey nasıl söz konusu olabilir!

Bununla beraber, “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.”(Bakara, 2/195) mealindeki ayetten, her türlü zararlı şeyleri anlamak mümkündür.