Allah, Kâbe’yi Ebrehe’nin saldırısına karşı koruduğu halde, neden putların Kâbe içine konmasına izin vermiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İki olay arasında çok fark vardır. Kâbe’de putların olması, Kâbe’nin tevhide işaret eden simge durumuna aykırıdır. Fakat, Kâbe’nin yıkılması, yalnız simge yönünü değil, onun bütün yönlerini ortadan kaldırmak anlamına gelir.

İnsanlık tarihi boyunca, Allah’a isyan eden zümreler olmuştur. Faziletli insanlar yanında rezil insanların bulunması imtihanın bir gereğidir. Hatta cennet-cehennemin varlık sebebidir.

Bu bağlamda, Allah’ın tevhid simgesi olan bir binaya insanların putları koymalarına müsaade ettiği, aynı zamanda, Kâbe hürmetinde olan ve gönülleri tevhitle dolu peygamberlerin ve velilerin tamamen öldürülüp ortadan kaldırılmasına da müsaade ettiği bilinen gerçeklerdendir. Demek ki, bu tür kötülüklere müsaade edilmesi, imtihanın adaletle yürümesinin bir şartıdır ki, ilahî hikmet bunların ortaya çıkmasına izin vermektedir.

Bununla beraber, Kâbe’nin Ebrehe ordusundan korunmuş olması, hakikî tevhidi ders veren Hz. Muhammed (a.s.m)’in irhas denilen peygamberliğinden önceki mucizelerindendir.