Peygamber Efendimiz, Ebu Seleme ve Ebu Süfyan ile süt kardeş miydi?

Soru Detayı

-  Eğer süt kardeş idiyse Ümmü Seleme ve Ümmü Habibe ile nasıl evlendi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimizin (a.s.m) süt annesi Halime-i Sadiye’den, Abdullah b. Haris isminde bir erkek; Şeyma ve Enîse isminde iki de kız kardeşi vardır.

Ayrıca, amcası Hamza ile Ebu Seleme b. Abdu’l-esed’le birlikte Ebu Leheb’in azatlı cariyesi Suveybe’nin sütünü içmiştir.

Amcasının oğlu, Ebu Süfyan b. Haris ve yine amcasının oğlu Abdullah b. Cahş ile de süt kardeş olduğuna dair rivayetler de vardır.

Öyle anlaşılıyor ki, Peygamberimizin (a.s.m) amcasının oğlu ve süt kardeşi olan Ebu Süfyan b. Haris, Hz. Ümmü Habibe’nin babası meşhur Ebu Süfyan b. Harb ile karıştırılmıştır.

Hz. Ümmü Seleme, Ebu Seleme b. Abdi'l Esed’in kızı değil, hanımıdır. Bir kimse, yalnız vefat etmiş süt kardeşinin değil, aynı zamanda vefat etmiş öz kardeşinin karısıyla da evlenebilir.