Dört mezhebe göre namazın ilk ve son oturuşlarında tahiyyat duasını okumanın hükmü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tahiyyat duasını okumak:

Hanefi mezhebine göre; hem ilk oturuşta hem de son oturuşta vaciptir.

Şafii mezhebine göre; ilk oturuşta sünnet, son oturuşta farzdır.

Maliki mezhebine göre; hem ilk oturuşta hem de son oturuşta sünnettir.

Hanbeli mezhebine göre; ilk oturuşta vacip, son oturuşta farzdır.

(bk. AKYÜZ Vecdi, Doç.Dr, Mukayeseli İbadetler İlmihali, I/160, İz Yayıncılık, İstanbul-1995)