Bazı bilim adamları şeytanın varlığını kabul etmemektedirler; bunlara nasıl cevap vermek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konular, inanca paralel olarak değerlendirilir. Kur’an’a iman eden bir kimse için bu bilimcilerin sözleri de şeytanın bir vesvesesinden ibarettir. Bütün semavî dinlerin kabul ettiği şeytan ve onun telkinlerini inkâr eden materyalist bilimcilerinden başka türlü bir şey beklemek zaten mümkün değildir. Çünkü metafizik alemleri, cinleri, melekleri, şeytanları, hatta ruhları kabul etmeyen kimselerin, bu gibi inkârcı vesveselerine değer vermemek gerekir.

Kur’an’da pek çok ayette açıkça şeytanların vesvesesinden söz edildiği halde, bu gibi materyalist görüşlerin ne kıymeti vardır! Şimdilik Nas Suresi'nin mealiyle yetineceğiz.

“Resulüm! De ki: 'Sığınırım ben, insanların Rabbine, insanların hükümdarına, insanların ilahına, o sinsi vesvesecinin / şeytanın şerrinden, o ki insanların kalplerine vesvese (kötü düşünceler) fısıldar. Gerek cinlerden, gerekse insanlardan olan (bütün vesvesecilerin şerrinden Allah’a sığınırım).” (Nas, 114/1-6).