Şafii Mezhebine göre abdestte başı meshetmenin ölçüsü nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii Mezhebine Göre Abdestte Başı Meshetmek:

Yüzün hududu dışında kalan başın bir kısmını mesh etmek. Başın az bir kısmını, baştaki bir saç telini dahi meshetmek yeterlidir.

Hanefi mezhebine göre ise başın dörtte birini meshetmek farzdır.

Islak elin hareket ettirilmeksizin başa konulmasıyla da, başta ıslaklık meydana geldiği için mesh gerçekleşmiş olur. Başı yıkamak da mesh yerine geçer.

Başın tamamını mesh etmek ise sünnettir. (bk. Mehmet Keskin, Büyük Şafii İlmihali, s.77, Semerkand Yayınları, İstanbul, 2005)